Wystawa Franciszka Jowika "To Takie Proste. Abstrakcja"

Franciszek Jowik - urodzony w Szczawnie Zdroju, absolwent IV LO w Wałbrzychu. Zawodowo i czynnie uprawiający sport (kolarstwo szosowe). Malarstwo traktuje jako życiową pasję - widzenie świata przez pryzmat surrealistycznych, impresjonistych i abstrakcyjnych doznań. W latach 1980 - 90 preferował rzeźbę w drewnie - wszystkie prace poza granicami kraju (Niemcy, Austria). Malarstwo olejne w technice własnej. Ulubione tematy: marynistyka, sceny rodzajowe, pejzaż, portret. Wykonuje prace na zlecenie firm, oraz odbiorców indywidualnych. Poczta e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: 508 31 66 21.

 

Abstrakcja - w sztukach plastycznych: taka realizacja dzieła, w której jest ono pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury. Autorzy stosują różne środki wyrazu, dzięki którym "coś przedstawiają". Sztuka abstrakcyjna jest nazywana sztuką niefiguratywną. Jest to sztuka bardzo różnorodna, w której występując odrębne nurty, czasem związane z jednym tylko artystą.

Treść dzieła abstrakcyjnego i problemy, jakimi zajmują się artyści, zawsze dotyczą treści i formy. Forma stosowana w sztuce abstrakcyjnej może być bardzo różnorodna, jak tego dowodzą dotychczasowe dzieje sztuki. Tym, co wyróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej, jest brak rozpoznawalnych przedmiotów.  W swojej istocie sztuka abstrakcyjna jest najbliższa muzyce: w obu tych dyscyplinach sztuki ilustracja jakiegoś tematu jest budowana nie wprost, a poprzez odwołanie do swoich środków wyrazu, takich jak rytm, barwa, kontrast, walor, różne, różne wielkości i wiele innych. 

Dokładnie te same problemy formalne stoją przed artystami zajmującymi się sztuką tzw. "przedstawiającą" czy figuratywną, są one jednak w pewnym sensie ukryte przed odbiorcą, któremu warstwa ilustracyjna może wydawać się ważniejsza. 

Odpowiedź na to, co przedstawia abstrakcja, jest równie trudna, jak na każde pytanie o sens dzieła: w warstwie wizualnej przedstawia to, co widać jako linie, plamy i punkty, które można opisać, zmierzyć i sfotografować - a w warstwie znaczeniowej może mieścić się wszystko. Zarówno emocje, jak i koncepcje filozoficzne, zabawa formą i rozwiązanie własnych problemów autora, o których nie chce (nie może lub nie potrafi) mówić wprost.

 

Głównym sponsorem działalności artystycznej i sportowej autora jest firma DELTA TECH S.C.
Firma istnieje na rynku od 2010r. i jest firmą specjalizują się w usługach narzędziowych, świadczonych dla różnych gałęzi przemysłu. Na bieżąco rozwijany park maszynowy, oraz stale podejmowane inwestycje w kierunku wdrażania nowoczesnych technologii, pozwalają nam zapewnić wysoką jakość, jak i terminowość świadczonych usług. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia 15-osobowy zespół wyspecjalizowanych i doświadczonych pracowników. 

f jowik wersja 1

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10