Weekend w Księstwie (16 - 19 czerwca)

1. ŚREDNIOWIECZNY PIKNIK RYCERSKI 

Serdecznie zapraszamy na Średniowieczny Piknik Rycerski który odbędzie się dniach 16-17.06.2017 na dziedzińcach Zamku Bolków. Szczególny nacisk chcemy położyć na realia historyczne (impreza datowana na okres 1350 r. -1450 r.). Turyści będą mogli zwiedzić średniowieczny obóz rycerski, podglądnąć jak wyglądało życie zwykłego rycerza, podziwiać walki dominujących na średniowiecznych polach bitew Landsknechtów, poznać zwyczaje średniowiecznego rycerstwa. Ludzie, którzy spędzą z nami trochę więcej czasu na pewno staną się świadkami pasjonujących walk rycerskich. Dla dzieci i dorosłych, którzy przybędą na Zamek przygotowaliśmy liczne gry i zabawy.

Pragniemy wykorzystać tę wielką liczbę rycerzy, jaka się zbierze tego dnia na zamku i wykorzystać ją do inscenizacji sceny batalistycznej – Szturmu na Zamek Bolków.

Wstęp na Zamek będzie możliwy od godziny 9:00 do 17:30, natomiast oficjalne rozpoczęcie Pikniku planowane jest na godzinę 15:00 w piątek, a na godzinę 12:00 w sobotę. Po więcej informacji zapraszamy na naszego facebooka: Muzeum Zamek Bolków oraz stronę internetową: www.zamek-bolkow.info.pl.

Oprócz Średniowiecznego Pikniku Rycerskiego w sobotę 17.06.2017 od godz. 19:00 do godz. 24:00 na Zamku Bolków odbędzie się Noc w Muzeum, dla której przewidujemy moc atrakcji m.in. pokazy tańców dawnych oraz występ zespołu Castle Dreams. Wstęp na Zamek podczas trwania Nocy w Muzeum będzie bezpłatny.

 

2. DNI JAWORA + NAJWIĘKSZA ŁOPATA TEGO LATA  

Burmistrz Jawora Emilian Bera serdecznie zaprasza:

Nadchodzące tygodnie to istny wulkan imprezowej energii. Koncerty, festiwale, happeningi, zawody, wystawy, pokazy, rajdy i parady samochodowe, zapierające dech w piersiach spektakle światła, dźwięku i efektów specjalnych oraz solidna dawka dobrej muzyki. Wśród wielu wydarzeń, które odbędą się w Jaworze w czerwcu i lipcu, dominować będą te kulturalne i sportowe.

Kulminacją jaworskiej letniej strefy kultury będą oczywiście DNI JAWORA (17-18 czerwca). W tym roku wydarzenie będzie miało wyjątkową oprawę. W sobotę 17 czerwca zapraszamy na nocne kino letnie. O godz. 22.00 jaworski Rynek zamieni się w salę kinową, gdzie na dużym ekranie będzie można obejrzeć dwa filmy światowego kina: „Zjawa” oraz „Najdłuższa podróż”.

W niedzielę będziemy się bawić w rytmie DISCO, a imprezę poprowadzi znakomity prezenter Maciej Wowk. Po wieczornej rozgrzewce wystartuje Muzyczne Radio Party, czyli dyskoteka z muzyką, która łączy pokolenia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz laserów oraz pierwszy w Jaworze Festival Of Colors. Ponadto w programie: miasteczko organizacji pozarządowych, mecze w siatkówkę, zawody wędkarskie, liga sztuk walk bokserskich czy zawody w wyciskaniu sztangi. Niezapomniane atrakcje czekać będą również na najmłodszych, m.in.: miasteczko ruchu drogowego Mercedes-Benz, pokazy akrobatyczne, występy taneczne, dmuchańce i wiele innych.

19 czerwca 2017 r. oficjalnie koncern Daimler wbije przysłowiową łopatę pod budowę pierwszej fabryki silników Mercedes-Benz w Polsce. Specjalnie na tę okazję miasto przygotowało liczne atrakcje na jaworskim Rynku. „Największa łopata tego lata” to moc wydarzeń dla wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości. Gwiazdą wieczoru będzie Mateusz Ziółko, a smaku wszystkiemu dodadzą smakowite precle w liczbie 2017 i gigantyczny chleb, które będą symbolicznym poczęstunkiem, dla każdego kto weźmie udział w tym historycznym wydarzeniu. Warto w tym dniu świętować z Jaworem sukces dla Polski.

3. FESTIWAL RZEMIOSŁA I SZTUKI TARGIRA-ART

To właśnie w Świebodzicach, w jednym miejscu, można nie tylko zobaczyć najnowszą ofertę polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, ale także - a może przede wszystkim - spotkać osobiście największych artystów i rzemieślników, którzy tworzą swoje niepowtarzalne dzieła. Podczas Festiwalu jest możliwość obejrzenia, zakupienia a także zamówienia pod własne potrzeby wyrobów jubilerskich, ceramicznych, szkła artystycznego, zegarów, ceramiki artystycznej; niepowtarzalnej odzieży autorskiej, witraży i wielu innych produktów, tworzonych przez wyjątkowych ludzi – zachęca Janusz Kujat, organizator festiwalu.

Wśród wystawców spotkamy m. in. Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołembowskiego, uznanego witrażystę.

Targira-art. to także okazja do zabawy ze sztuką na przygotowanych przez organizatorów warsztatach artystycznych.

Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa malarska Jarosława Jaśnikowskiego. To czołowy polski przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już światowe rynki sztuki, poczynając od Europy Zachodniej przez Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii. Dzieje się tak za sprawą podejścia malarza do rzeczy realnych, który wplata je w świat innego wymiaru. Ukoronowaniem wystawy będzie spotkanie z malarzem w niedzielne południe, 18 czerwca.

W tym roku podczas Festiwalu będziemy świętować 170. rocznicę rozpoczęcia w Świebodzicach działalności Gustava Beckera - jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Z tej okazji odbędzie się odczyt poświęcony historii zegarów, a także wykład o działalności firmy Gustava Beckera. Prawdziwą ozdobą będzie mini wystawa zegarów sygnowanych „kotwicą” Beckera. Na niej znajdzie się zegar wyprodukowany jeszcze za życia naszego jubilata. Czas pojawi się również na wystawie zdjęć soligrafii Artura Raka.

Zapraszamy do Świebodzic na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi ludźmi i pięknymi wyrobami artystycznymi.
Więcej informacji o Festiwalu znajduje się na www.targira-art.pl

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Organizacja festiwalu została wsparta ze środków gminy.

 

piknik_rycerski.jpgTARGIRA.jpgdni_jawora.jpg

 

Atrakcje turystyczne

12

Restauracje

14

Hotele

10